Ιστορικά στοιχεία για το Δημοτικό Σχολείο Πύλης

• Δεν είναι γνωστό πότε λειτούργησε το Σχολείο, γιατί το αρχείο του καταστράφηκε με τον εμφύλιο πόλεμο.
  • Από ένα τοπογραφικό σχέδιο φαίνεται ότι το οικόπεδο παραχωρήθηκε το 1897 από το Δήμο, οπότε πρέπει  να λειτούργησε και σχολείο.
  • Οι μαθητές που φοιτούσαν (όπως φαίνεται από τα μαθητολόγια) ήταν από το Δήμο Πύλης και από τις γύρω ορεινές κοινότητες.
  • Μέχρι το 2001 λειτούργησε σε άλλο κτίριο, λιθόκτιστο, που  κτίστηκε  περίπου το 1950. Σήμερα λειτουργεί εκεί το ΕπαΛ Πύλης (Επαγγελματικό λύκειο).
  • Το νέο κτίριο είναι προκάτ και τοποθετήθηκε το 1968. Εγκαινιάστηκε  το 1973.
  • Το  κτίριο είναι δημόσιο, υπάρχει υδραυλική εγκατάσταση και θέρμανση με καλοριφέρ.
  • Η αυλή είναι διαμορφωμένη με αθλοπαιδιές (γήπεδα βόλεϊ, μπάσκετ, ποδοσφαίρου) και ελεύθερο χώρο.

• Τα πρώτα χρόνια λειτούργησε ως 5/θέσιο και σήμερα λειτουργεί ως 10/θέσιο
  • Το 1959 λειτούργησε Νυχτερινό Σχολείο.
  • Το κτίριο είναι σε καλή κατάσταση, έχει  κλειστό γυμναστήριο, κυλικείο, αίθουσα πληροφορικής, βιβλιοθήκη και κλειστό γυμναστήριο.

Σύνολο μαθητών: 161 (Σχολικό Έτος 2022-23).

Υποσελίδες